Učí u nás i překladatel Haruki Murakamiho, říká lektorka pomaturitka Denisa Vostrá

Poznání japonské kultury, nové kontakty a výhodná pozice pro budoucí volbu zaměstnání – to všechno získáte díky pomaturitnímu studiu japonštiny. Popularita tohoto jazyka stoupá, a tak se jeho znalost stává stále cennější. Proč zvážit studium japonštiny po maturitě, a proč je tento jazyk tak unikátní? To prozradí Denisa Vostrá, významná japanoložka, autorka učebnic japonštiny a zkušená lektorka, se kterou se potkáte i v našich učebnách. Kdo ví, možná se právě z této cesty vyklube vaše nejlepší rozhodnutí.

Obliba japonštiny v posledních letech roste. Čím to je?

Japonská kultura se dnes šíří do celého světa. Populární už dávno není pouze manga a anime. Pozornost vzbuzují i japonské koncepty, jako je wabi-sabi, který by se dal vysvětlit jako hledání krásy všedního dne, nebo ikigai, což je cesta k nalezení smyslu života skrze drobné úkony a rituály. A oblíbené je třeba i japonské jídlo, o bojových uměních ani nemluvě. Je třeba říci, že sami Japonci dělají mnoho proto, aby byla jejich kultura šířena do zahraničí. Mají na to i vládní programy.

Roste tedy i zájem o studium japonštiny v pomaturitním studiu?

Ano, zájem studentů o pomaturitní studium japonštiny v poslední době roste. Největší zájem registrujeme u těch, kteří do něj nastupují hned po maturitě. Těm zůstává status studenta a řada z nich tak využívá možnost naučit se zajímavý jazyk a přitom si rozmyslet, kam za dalším studiem. Ale máme i studenty z řad uchazečů o studium japanologie. Součástí studia je totiž i základní kurz japonské historie, literatury a reálií, který jim poskytuje dobrý základ a přípravu pro přijímačky.

Co studenti nejvíce oceňují? 

Myslím, že je baví pestrost výuky, kdy si každý přijde na své. Hlavní je samozřejmě výuka jazyka, ale součástí je i zmíněný vhled do historie, společnosti a kultury. Velmi oblíbený je také kurz kaligrafie, který učí mistryně a držitelka 7. danu (výraz dan označuje úroveň znalostí, pozn. red.) v různých stylech kaligrafie, Petra Vitásková. Studenti tak skrze praktická cvičení získávají větší vhled do japonské mentality. Je to cenná zkušenost. Kromě toho mají studenti možnost své práce na konci školního roku vystavit a pochlubit se tak tím, co se za rok dokázali naučit. Letos k tomu dokonce přidali ještě sbírku poezie haiku, kterou si sami graficky upravili a sešili.

Proč začít s pomaturitním studiem v jazykové škole Spěváček?

Máme opravdu kvalitní učitele, kteří jsou schopni studentům zajímavou formou předávat své poznatky a díky svým zkušenostem jim mohou pomoci i s hledáním další životní cesty. Kromě již zmiňované kaligrafky Petry Vitáskové u nás učí třeba Tomáš Jurkovič, překladatel Haruki Murakamiho. Japonskou konverzaci se studenty procvičuje zkušená lektorka Pattarawan, která v posledním čtvrtletí zařazuje také přípravu na mezinárodní zkoušky JLPT.

Studium nepředstavuje jen sezení v učebnách. Kromě výuky ve škole studenti absolvují řadu mimoškolních akcí, které jim přibližují materiální kulturu Japonska. Čekají je například komentované prohlídky výstav spjatých s japonskou kulturou nebo prohlídka starých japonských tisků v knihovně Náprstkova muzea, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Každý měsíc se zde pro naše studenty koná přednáška Alice Kraemerové, emeritní kurátorky japonských sbírek.

Roční pomaturitní studium japonštiny začíná už 4. září. Přihlaste se, získejte status studenta a studujte japonštinu s nejvyhlášenějšími lektorkami a lektory japonského jazyka a kultury.

Denisa Vostrá je japanoložka a spisovatelka. Vystudovala chemické inženýrství na VŠCHT, japanologii na FF UK a doktorské studium na DAMU. Odborná veřejnost ji zná díky publikacím o japonském scénickém umění nebo učebnicím Japonština a Japonština pro každého. Píše ale i beletrii (Zápisky z bezčasí, Z Prahy do Lisabonu a zpět) a v poslední době spolupracuje na populárně-naučném žánru s Radkinem Honzákem (Haiku – cesta ze stresu, Voda na radost). Vedle jazykové školy Spěváček působí také na Metropolitní univerzitě Praha. Více o lektorce zde.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!