„Studium pro mě bylo ve všech ohledech přínosné“ říká absolventka pomaturitního studia japonštiny

Filip a Hanka jsou bývalými studenty japonského pomaturitka v JŠ Spěváček a v současné době oba dva studují Japanologii na FF UK. Přečtěte si, jak se jim pomaturitní studium líbilo a jaké tipy a doporučení mají pro budoucí zájemce o tento jazyk.

Proč jste se rozhodli pro pomaturitko japonštiny?

Filip: Už před tím jsem chodil 6 let na kurzy japonštiny a chtěl jsem si látku co nejvíce ukotvit a případně se následující rok přihlásit na Japonská studia FF UK. Vedoucí kurzu Denisu Vostrou jsem již několik let v té době znal a byl jsem si jistý, že její hodiny dějin, literatury a kultury budou jak vysoce zajímavé, tak i přínosné.

Hanka: Pro pomaturitní studium jsem se rozhodla poté, co jsem se nedostala na vysokou školu. Přišlo mi výhodné, že nepřijdu o status studenta, a přitom budu studovat něco, čemu jsem se chtěla věnovat i v budoucnu.

Můžete nějak porovnat, jaký přínos pro vás mělo pomaturitní studium a jaký přínos pro vás v současné době má studium japanologie na FF UK?

F: Kdybych to měl porovnat, tak za mě vede určitě pomaturitko. Co se týče zdejších hodin kultury, dějin a literatury, tak se na vysoké škole nebralo zatím nic navíc. V gramatice jsme ještě na UK nedošli ani tam, kde jsme na pomaturitku skončili. Jediná věc, která na pomaturitku za UK pokulhává, je výuka znaků. To je však spíše na domácí práci. Dále mi přijdou vynikající dva dny konverzace, člověk se opravdu rozmluví! Na UK máme pouze jednu hodinu týdně. Na pomaturitku je člověk navíc nastartovaný do dalšího studia, což pak vysoká škola trochu zbrzdí.

H: Studium pro mě bylo ve všech ohledech přínosné. Naučila jsem se základní gramatiku japonštiny a díky dostatečným hodinám konverzace ji umím i aktivně používat. Dále mě přednášky o japonské kultuře připravily na přijímací zkoušky na vysokou školu. Na FF UK jsem ovšem také velmi spokojená. Mám možnost zajímavých přednášek o japonské kultuře a dále pak možnosti výjezdu do Japonska.

„Dva dny konverzace jsou vynikající, člověk se opravdu rozmluví!“

Podle vás si Filipe mohou studenti ušetřit rok bakalářského studia na Japanologii. Jak se to dá udělat?

Ano, je to možné. Student si může požádat o zrušení prerekvizit a jít v podstatě rovnou na druháckou gramatiku. Ostatních předmětů si může student zapsat kolik chce, takže je možné, pokud by se hodiny nekřížily, stihnout studium už za dva roky. Já jsem to nevěděl, neměl jsem žádnou zpětnou vazbu jako teď dávám studentům pomaturitka.

Co byste doporučili těm, kteří se po maturitě chtějí věnovat studiu japonštiny?

F: Možnosti jsou dvě, buď jít na vysokou školu zaměřenou přímo na japonštinu anebo se věnovat japonštině volnočasově. Po mých zkušenostech už bych znovu na vysokou školu na japonštinu nešel. Myslím si, že jsem úsilí dostat se právě na UK mohl nasměrovat raději někam jinam.

H: Zájemcům bych doporučila, aby zvážili své priority, protože pro dobré zvládnutí japonštiny je potřeba obětovat čas učení a neustálému procvičování. Musíte se také smířit s tím, že japonštinu nikdy stoprocentně neovládnete.

Už máte nějaké plány, co budete dělat, až dokončíte školu?

F: Pravděpodobně nebudu pokračovat na magisterské studium. Půjdu studovat jiné bakalářské studium.

H: Zatím ještě nemám konkrétní plán do budoucnosti, ale určitě v něm bude zakomponovaná japonština.

Napadá vás, co dalšího byste chtěli sdělit lidem, kteří o pomaturitním studiu v JŠ Spěváček uvažují?

F: Výuka na pomaturitku je opravdu kvalitní, takže pochyby o jeho kvalitě jsou naprosto zbytečné. Opravdu to není vyhozený rok. Když jsem měl pomaturitko téměř ukončené, jel jsem v květnu do Japonska a domluvil jsem se čistě japonsky, takže za mě to určitě stojí za to.

H: Těm, kteří uvažují o pomaturitním studiu bych chtěla vzkázat, že to rozhodně není vyhozený čas a peníze.

 

Chcete také studovat japonštinu?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!