Strach z mluvení v cizím jazyce: rady, jak jej překonat

Prošli jsme si tím snad skoro všichni – pilně procvičujeme, učíme se novou slovní zásobu, gramatiku, ale v rozhodující chvíli, kdy máme konečně promluvit, ztratíme odvahu, přijde mentální blok a nemůžeme najít ta správná slova. Strach z mluvení v cizím jazyce rozhodně není ničím neobvyklým. Dá se připodobnit k nervozitě z veřejného vystupování či zkoušení. Bojíme se, že uděláme chybu, že nás bude ten druhý soudit. Ještě to ale nezdávejte! Tyto rady vám pomohou svůj strach udržet pod kontrolou a pomalu jej překonat.

 

1. Porozumějte svému strachu

Než se pustíte, do čehokoliv jiného, zamyslete se, odkud váš strach pochází. Bojíte se, že uděláte chybu, nedorozumíte se, nebo že budete vypadat hloupě? Pokud si váš strach uvědomíte a porozumíte mu, jste na dobré cestě jej překonat.

Pokud je strach spojený s konverzací s rodilým mluvčím, důvodem může být tlak, který na sebe kladete a nervozita z toho, že vás daný člověk odsoudí. Dobrá zpráva je, že v 95 % případů vás nikdo soudit nebude. Je to stejné jako byste mluvili s někým, kdo se učí česky. Pravděpodobně jej spíše podpoříte v jeho učení, než abyste se mu vysmívali.

2. Přijměte své chyby

Nebojte se dělat chyby. Ty totiž k učení patří. Chápeme, že chybování je frustrující, ale ne nadarmo se říká „Nikdo není dokonalý.“ – a to ani rodilí mluvčí. Úspěšná konverzace nerovná se konverzace bez chyb, ale moment, kdy se lidé navzájem dorozumí. Čím rychleji si toto uvědomíte, tím svobodnější se budete v komunikaci cítit a tím snadněji překonáte prvotní strach.

Čím dříve začnete opravdu mluvit, tím dříve dosáhnete konverzační úrovně.

3. Procvičujte, mluvte, poslouchejte

Plavat se nenaučíte bez toho, abyste trénovali ve vodě. A stejné to je i s cizím jazykem. Strach z mluvení překonáte jedině tak, že budete mluvit a překonávat nepříjemné pocity z toho, že děláte chyby a snažíte se komunikovat. Bez procvičování to proto nepůjde. Trénujte nejen mluvení, ale také poslech. Snažte se mluvit s lidmi z různých koutů, abyste si zvykli na přízvuky a nic vás v praxi nepřekvapilo.

Hledejte příležitosti pro komunikaci v cizím jazyce. Čím víc, tím líp. Ať už je to při cestách do zahraničí, nebo se třeba přihlaste na individuální kurzy s rodilým mluvčím. Lektor kurzy přizpůsobuje požadavkům a potřebám každého žáka, proto jsou nejlepším způsobem, jak cizí jazyk trénovat a odbourat strach z komunikace.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!