Rozhovor s ukrajinským studentem Lyubomyrem Pavlyukem

Student Lyubomyr dorazil do České republiky z Ukrajiny před pár měsíci. Ač je mu teprve 16 let, projevil zájem o intenzivní pomaturitní studium angličtiny, které je primárně určeno studentům s ukončeným středoškolským vzděláním. Lyubomyrovi jsme však vyšli vstříc a do studia mohl nastoupit bezplatně, tak jako všichni ukrajinští občané, které z vlasti vyhnala válka. O své zkušenosti nejen se studiem se s námi Lyubomyr podělil v následujícím rozhovoru.

Řekni nám něco o sobě a o tom, jak ses ocitnul v Praze?

Je mi 16 let a v Česku jsem už jeden a půl měsíce. Pocházím z Kyjeva a do Prahy mě přivedla nešťastná situace na Ukrajině. Jak všichni víte, probíhá tam válka, před kterou jsem spolu s ostatními musel utéct.

Co tě přivedlo zrovna do Prahy?

Praha je skvělé město pro vzdělání, které je mým cílem. Je mi 16 a chci se teď především učit. Ale to není jediný důvod, proč jsem tady. Praha má příjemnou atmosféru a nádhernou architekturu, všichni jsou tu milí a přátelští. Mou velkou vášní jsou také auta. Tady v Praze je to pro mě ráj, protože tu vídám auta luxusních značek, která jsem dříve znal jen ze sociálních sítí.

Jaká je podle tebe největší výzva, s níž se studenti z Ukrajiny v Česku potýkají?

Podle mě je nejtěžší naučit se jazyk a najít si bydlení. Je spousta překážek, které musíme překonat. Měli bychom se však snažit pokračovat v normálním životě i přes všechno, co se teď na Ukrajině děje.

Proč ses rozhodl zrovna pro pomaturitní studium angličtiny?

Od začátku jsem byl rozhodnutý pokračovat ve studiu angličtiny i tady v Česku, proto jsem si vybral intenzivní pomaturitní studium v jazykové škole Spěváček. Výuka naplnila má očekávání. Učitelé jsou profesionální a zároveň přátelští. Lekce jsou zábavné, hrajeme hry, přičemž nenásilnou formou procvičujeme probrané učivo. Pomaturitní studium jsem si vybral také proto, že v mé předchozí škole nebyl na angličtinu kladen důraz a lekcí jsme měli jen málo. Vždycky jsem měl pocit, že moje angličtina není dost dobrá a mám potenciál se zlepšovat.

Máš nějaké historky z vyučování?

Když jsem dorazil první den do třídy, čekalo na mě opravdu vřelé přivítání. Všichni na mě byli moc milí a vyptávali se mě na spoustu věcí. To jsem nikdy dřív nezažil. Většina studentů se obvykle příliš nezajímá. Hned druhý den mi učitel navrhl, jestli se nechci připojit k němu a několika dalším studentům a vyrazit po vyučování na laser tag. To pro mě byla nabídka, která se neodmítá (usmívá se). Po zábavném odpoledni jsme ještě zašli na jídlo a pití do místní kavárny. A ještě jedna malá drobnost, která mi udělala radost. Jelikož miluji auta, nemohlo mi uniknout, že jen 600 metrů od učebny je prodejna vozů Lamborghini, kam jsem mohl chodit obdivovat luxusní auta.

Jaká oblast angličtiny ti dělala největší problémy?

Upřímně, mně studium angličtiny nikdy problém nedělalo. Asi to bude tím, že mě angličtina baví a chci se v ní zlepšovat. Nejobtížnější je pro mě asi gramatika, ale ta je výzvou pro každého studenta angličtiny.

Jaké výhody má podle tebe studium jazyků?

Pokud ovládáte cizí jazyky, můžete cestovat po celém světě a vždycky se domluvíte. Navíc jsou některá slova napříč jazyky podobná, a tak je studium každého dalšího jazyka snazší. Osobně bych se rád jednou podíval do USA, na Floridu, kde bych chtěl v budoucnu ve studiu angličtiny pokračovat.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!