🎁 Darujte dárek, který dává smysl – vánoční poukaz na jazykový kurz. Obdarujte své blízké.

Rozhovor s ředitelem jazykové školy Martinem Hejhalem

Český rozhlas Dvojka: Rozhovor s Martinem Hejhalem, ředitelem jazykové školy Spěváček

Jakým problémům nejčastěji studenti cizích jazyků čelí?

Limity při studiu cizích jazyků jsou stejné jako u všeho ostatního, co se chceme naučit. Prostě u toho nevydržíme. Počáteční motivace je obvykle velká, chceme se naučit cizí jazyk, věnujeme tomu čas a energii, ale potom postupně motivaci ztrácíme, přestáváme se učit. Pokud nám studium nejde od ruky a nevidíme okamžité výsledky, většinou nevydržíme a odpadneme. Důležité je, věnovat se studiu pravidelně, stanovit si cíl a jít za ním. Říká se, že když se člověk učí každý den deset až patnáct minut bez výjimek, tak to potom přijde. Ale chce to úsilí a práci.

Jakou roli hraje ve studiu jazyků talent? Dá se talent nahradit pílí a úsilím?

Platí obojí. Samozřejmě pilnější studenti se vždy naučí víc. V cizích jazycích platí to stejné, jako u všeho ostatního, když má někdo talent, tak mu to jde lépe a radostněji. Talentovaní lidé jsou schopni naučit se několik cizích jazyků bez větších problémů. Nicméně na komunikativní úroveň se mohou dostat i studenti, kteří talent nemají nebo to o sobě tvrdí. Je potřeba překonat vnitřní bariéru a přestat řešit, jestli mám nebo nemám talent. Klíč je jednoduchý – prostě se učit.

Existuje nějaká univerzální rada pro věčné začátečníky?

Napadají mne hned dvě možnosti. Úplně nejlépe funguje skupinový kurz. Ve skupinovém kurzu se vytvoří lehký sociální tlak, který je motivující.  Jestliže chodíme na kurz s ostatními studenty, učíme se společně a máme možnost vzájemně srovnávat náš pokrok. Sledujeme, jestli se ostatní učí, komu to jde lépe a komu hůře. Společně studující skupina v tomto ohledu funguje velmi dobře. Je to stejné, jako když člověk chodí například do tanečních a dívá se, jak to jde těm kolem.

Druhá možnost pro ty, co nemají tolik času nebo nemají blízko nějakou učebnu jazykové školy, jsou jazykové kurzy online. Výhodou těchto kurzů je, že se student připojí odkudkoliv. Je jedno, jestli jste v práci nebo doma, prostě se na hodinku zavřete a učíte se s lektorem. Tyto kurzy jsou navíc relativně dostupné. Cena individuálních lekcí se pohybuje kolem 550 korun za lekci. To je částka, která by se v rozpočtu mohla najít.

Jak se za posledních 15 let proměnil způsob výuky? Jak dnes vypadají učebnice?

Učebnice už dnes vypadají trochu jinak a jsou výrazně komunikativnější. Při studiu studentům pomáhají nejrůznější výukové materiály, videa nebo podcasty, které jsou dostupné na internetu. Velmi efektivní je používat angličtinu jako nástroj k něčemu dalšímu. Například při sledování seriálů, čtení knih v angličtině nebo poslouchání anglických písniček, kterým se snažíme porozumět. Díky internetu nás angličtina obklopuje každý den a my se tak můžeme jazyku opravdu přiblížit.

A kolika jazyky mluvíte vy, pane řediteli?

Řekl bych, že mluvím velmi dobře anglicky, protože musím angličtinu používat tak ve třetině svého pracovního dne, trochu německy a trochu rusky. Ale chtěl bych si tu němčinu oprášit, třeba mi to vyjde.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!