Pomaturitní studium není o biflování, říká lektorka Martina Kárníková

Společné procházky, návštěvy muzeí či galerií, sportovní aktivity a výlety za hranice republiky, výuka bez stresu a strachu z chyb a intenzivní nalejvárna jazykových dovedností. Jak studium vypadá, co vás čeká a proč je to ta správná volba? Martina Kárníková, lektorka pomaturitka angličtiny, vám prozradí, že „škola“ může být i zábava.

„Ráda pomáhám studentům poznávat krásný anglický jazyk, který poskytuje nekonečné množství poznání a zábavy,“ Martina Kárníková, lektorka anglického jazyka.

Jsem student, mám po maturitě a rozhodnu se pro pomaturitní studium. Co mě čeká? Mám se bát klasické školní docházky, nebo je výuka odlišná?

Hlavním rozdílem je intenzita studia. Studenti jsou v kontaktu s jazykem několik hodin denně – buď dopoledne, nebo odpoledne. To je obrovskou výhodou a zároveň rozdílem od rozvrhu na školách, kde mají například jen dvouhodinovky. Další výhodou je malý počet studentů ve skupině, většinou kolem 12. Díky tomu mají studenti větší příležitost jazyk v hodinách použít. Oproti běžným školám, kde často promluví za hodinu tři věty. Ačkoliv mají hodiny pevný rámec daný učebnicí, vždy zbývá čas na další aktivity. Ať už je to zábavné procvičování, různé hry nebo diskuze nad zajímavými tématy.

Studenti nepíší žádné průběžné testy, což většinou hodnotí pozitivně. Učí se bez stresu a obavy z chyby. Motivace jim ale nechybí! Ke konci studia jsou připraveni na Cambridgeskou zkoušku dle jejich úrovně. To je jazykově vybaví pro život.

Výuka se tedy od běžné školy poměrně liší. Jak je to s lektory? Střídají se u studentů, nebo má každá skupina svého?

Studenti mají každý den jednoho lektora, ten ale není pokaždé stejný. Třídní učitel učí studenty dvakrát týdně a ostatní dny se střídají další tři lektoři. Kromě českých lektorů mají samozřejmě i rodilé mluvčí.

Studenti často vyrážejí také „do terénu“ a s lektorem navštěvují muzea, tráví čas třeba v kavárně nebo hrají deskové hry. Jak tyto aktivity podporují rozvoj jazykových dovedností studentů?

Studenti mají pravidelně tzv. extracurricular days – dny mimo školu. Smyslem takového zpestření je naučit se využívat jazyk i mimo učebnu, v reálných situacích, získat společná témata k rozhovoru a tím si přirozeně rozšířit slovní zásobu.

Jsou tyto aktivity mezi studenty oblíbené?

Rozhodně. Je to opravdu milé zpestření a příležitost se více poznat i v jiných situacích než ve třídě. Rozšiřují si obzory a zároveň komunikují v cizím jazyce.

Máte nějakou oblíbenou vzpomínku či příhodu spojenou právě s návštěvou nějakého místa v rámci pomaturitka?

Mám zrovna velmi čerstvou vzpomínku na dopoledne ve výtvarném ateliéru. Nápad vznikl spontánně. Při konverzaci v hodině jsme přišli na to, že jedna studentka krásně maluje a také tvoří v pražském ateliéru. Trochu ze zvědavosti jsem se zeptala, jestli bychom tam někdy mohli přijít. Ostatní se toho chytli a studentka souhlasila. Poznali jsme tak uměleckou dílnu v centru Prahy. Namalovali jsme si společný obraz a nasáli atmosféru jak z dávné minulosti.

Proč by maturanti měli zvážit právě možnost pomaturitního studia? Máte nějaký vzkaz pro ty, kteří třeba váhají mezi tradiční univerzitní cestou a alternativními možnostmi, jako je právě toto studium?

Pomaturitní studium je cestou, jak se můžete velmi zlepšit v jazyce, a přitom mít možnost přemýšlet, co dál. Zůstanete nadále studenty a zároveň zvládnete chodit do práce nebo se připravovat na vysokou školu. Pokud si nejste jisti, zda se hned po maturitě vzdát studentského života a jít naplno do práce, nebo pokračovat ve studiu, nebo třeba nevíte co studovat, pomaturitní studium je dobře investovaný čas do vzdělání a zároveň nemusíte uspěchat své rozhodnutí. Prožijte rok s angličtinou se Spěváčkem.

Martina Kárníková je lektorkou jazykové školy Spěváček tři roky. Její učitelská kariéra začala studiem na PedF UK, kde absolvovala obor učitelství pro střední školy a 2. stupeň ZŠ se zaměřením na anglický jazyk a hudební výchovu. Angličtinu učila snad na všech možných školách – v jazykovkách, na gymnáziu, konzervatoři i základní škole. Hudba naopak zůstala pouze jejím koníčkem. Jen tak pro radost hraje na violu v amatérském orchestru a občas i sólově.

 

 Zjistěte více o pomaturitním studiu jazyků.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!