🎁 Darujte dárek, který dává smysl – vánoční poukaz na jazykový kurz. Obdarujte své blízké.

Rozhovor s lektorkou španělštiny a češtiny Kamilou Duškovou

Za poslední rok se vzdělávání přes počítač stalo běžnou součástí našich životů. I přes to má online výuka své odpůrce na straně studentů i učitelů. Osobní kontakt je nenahraditelný, ale vzdělávání na dálku nabízí výhody, které nemusí být na první pohled patrné. Vyzpovídali jsme lektorku španělštiny Kamilu Duškovou, která se s námi podělila o svou zkušenost s online vzděláváním.

Co je to první, co si vybavíte, když se řekne online výuka?

Technologie, komunikace, propojení, jednoduchost, lehkost, kreativita. Díky situaci, kterou už více než rok všichni společně prožíváme, a která v dějinách nemá obdoby, jsme si mohli uvědomit, že vlastně toho materiálního potřebujeme docela málo k tomu, abychom mohli vykonávat profesi učitele jazyků. Vnímám to jako výzvu a příležitost a zároveň doufám, že z ní „vyždímáme“ maximum pro náš další profesní život.

Jak dlouho a jaké jazyky učíte?

Již 8 let vyučuji studenty španělský jazyk, v posledních dvou letech jsem k němu přidala ještě výuku češtiny pro cizince. Mými studenty jsou děti i dospělí a učím dokonce i několik seniorů. V současnosti průměrně odučím 7 online lekcí týdně.

Jaké hlavní výhody vidíte ve vyučování online?

Vše se odehrává z pohodlí domova. Já ani studenti nemusíme nikam dojíždět, což je občas s těžkým laptopem či učebnicemi v batohu nepohodlné. Online výuka je časově úsporné řešení, které vyhovuje časově vytíženým lidem. Na online výuce se mi také líbí, že ušetřím spoustu papíru, který bych jinak musela použít pro tisk a kopírování studijních materiálů.

Jak náročná je online výuka technicky?

Studenti potřebují jen běžné připojení k internetu a počítač, tablet nebo mobilní telefon. Pak už se jen stačí připojit a výuka může začít. Při vyučování nejčastěji využívám platformu Skype, Google Meet nebo Microsoft Teams. Práce s programy je velmi jednoduchá a všichni moji studenti si na ni bez problému zvykli. Mám dokonce i hodiny, kdy si se studentem telefonuji a k výuce žádnou aplikaci ani připojení k internetu nevyužíváme.

Je online výuka v něčem unikátní ve srovnání s běžnou výukou?

Na online výuce je jedinečné, že mohu hojně využívat internet, bezedný zdroj zajímavých článků, videí a interaktivních gramatických cvičení. Se studenty během lekce posloucháme audio nahrávky a sledujeme videa. Dokonce občas sdílím i fotografie z mého archivu. Například obrázky z cest po španělsky mluvících zemích.

Jaké výhody přináší online výuka studentům?

Studenti nemusejí nikam docházet či dojíždět a tento ušetřený čas můžou věnovat přípravě před lekcí a plnění úkolů po lekci. Online výuku si pochvalují jak studenti introvertní povahy (můžou si vypnout kameru, kdykoliv chtějí), tak i extrovertní studenti. Mám studenty, kteří třeba v rámci konverzace pomocí kamery ukazují a popisují svůj byt nebo nové kousky ve svém šatníku. Nejraději se ale chlubí svými domácími mazlíčky. Distanční výuky se studenti mohou účastnit i v případě, kdy se necítí úplně fit a účast na klasické lekci by pro ně byla obtížná.

Navštivte naši stránku výuky jazyků online

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!