Němčina: 10 tipů pro první 3 měsíce online studia

Proč se zdokonalovat v němčině? – Letmý pohled na mapu i do historie nám napoví, že naše země jsou s těmi německy mluvícími úzce spjaty. Mnoho firem českých i zahraničních má obchodní styky s Německem či Rakouskem. Možná vás napadne, že pro Němce je prvním cizím jazykem angličtina, takže proč se učit němčinu? I přesto, že takové firmy oficiálně přechází na firemní komunikační jazyk angličtinu, v reálných situacích jsou na vyšších postech lidé, kteří většinu svého života angličtinu nepotřebovali. Z tohoto prostého důvodu získáte znatelnou výhodu nad dalšími kandidáty, kteří se v takové firmě ucházejí o zaměstnání.

Pokud jste se rozhodli pro časově flexibilnější variantu online studia, máme pro vás několik tipů do začátku.

1. Otestujte si před první hodinou techniku. – Pokud jste ještě nikdy nepoužívali platformu, na které se bude videokonference odehrávat, vyzkoušejte nejprve její kompatibilitu a funkčnost ve spojení . s externími sluchátky s mikrofonem, případně videokamerou. Nejjednodušší je najít někoho, s kým můžete uskutečnit zkušební hovor.

2. Opatřete si učebnice. – Budete-li v online hodinách využívat učebnice, máte na výběr z klasických papírových nebo digitální interaktivní učebnice. Obě varianty mají svá pro a proti a zde záleží jen na vás, kterou variantu zvolíte. Učebnice je opěrný bod, na základě něhož si můžete postupně sami zhodnotit vlastní pokroky. Zároveň ji máte vždy k dispozici se všemi vašimi poznámkami.

3. Stanovte si cíl. – Lektor se s vámi na prvních lekcích domluví na cílech výuky. Může se jednat o to, že se chcete domluvit na dovolené v zahraničí. Nebo v práci vedete korespondenci s obchodními partnery či zahraničními kolegy. Výsledkem sladění cílů a průběhu výuky je dobrý pocit, že nevyhazujete zbytečně peníze a že se postupně z plánu stává realita. Pro lektora je mnohem snazší připravovat výuku pro studenta, který ví, co chce. Lektor se pak stává studentovým průvodcem, ale směr určuje sám student.

4. Komunikujte s lektorem. – Nebojte se lektorovi říci, že vás některá z připravených aktivit nebaví, připadá vám nesmyslná a zbytečná. Dobrý lektor vždy ví, proč jaké cvičení do výuky zařazuje. Může vám tedy vysvětlit, co takovými cvičeními sleduje. Buď vám ta cvičení pak budou dávat smysl, nebo najdete společně nějakou jinou cestu, jak dosáhnout stejně dobře lektorova cíle.

5. Strategie a způsob učení. – Dospělí lidé odchovaní českým školním systémem již většinou vědí, co jim vyhovuje, když se učí cizí jazyk. Neuškodí ale se na toto téma s lektorem pobavit. Třeba přijdete na to, že jako dítě jste se učili výborně jen pouhým odposloucháváním, nyní ale potřebujete i oporu vizuální. Rozeberte s lektorem své učební strategie. Jistě přijde s nápadem, jak vaše školské strategie obohatit a doporučí nějaké zlepšení.

6. Piště si poznámky. – Stejně jako u prezenční výuky, i u té online se vyplatí dělat si poznámky, přehledy, seznamy, zapisovat si slovíčka. Už jen přepisováním gramatických pravidel z učebnice do sešitu, si do toho neosobního přehledu vkládáte vlastní stopu, která vám pomůže si pravidlo nebo slovíčko v případě potřeby vybavit. Je známé, že děti, které si píší taháky v ruce, tyto při testech ani nemusí použít, protože se látku jejím přepisováním vlastně naučily.

7. Domácí úkoly. – Mnoho studentů mi v prvních lekcích vypráví, že jedinou větou, kterou se německy pořádně naučili tak, že si ji pamatují do teď, je omluva, že nemají domácí úkol. I to se dá brát za úspěch, ale za to si přeci lektora platit nechcete. Domácí úkoly jsou tu od toho, aby nám připomněly, že se mimo práce a každodenních starostí věnujeme i svému rozvoji.

8. Učte se průběžně.– Pokud nemáte s lektorem domluveny hodiny na každý den, musíte cizí jazyk vložit do svého běžného života sami. Nemusí to nutně znamenat učit se každý den slovíčka a gramatiku. Začněte po troškách a zvyšujte podíl cizího jazyka ve vašem dni: Můžete začít tím, že si byt vyzdobíte post-it papírky v různých barvách podle rodu. Zkusili jste si přehodit mobil do angličtiny? A že vám to přineslo pár zajímavých poznatků ze slovní zásoby? Odvažte se a přepněte si mobil do němčiny. Nebo váš internetový prohlížeč. Nebo celý počítač! Mluvte sami se sebou v duchu v němčině. Při učení zapojte co nejvíce smyslů, každý z nich má svou vlastní paměť a tím se vzájemně doplňují a podporují.

9. Nechte se testovat, vyhodnocujte. – Testy jsou tu od toho, aby vám daly objektivní obrázek o vašich pokrocích. Na test se tedy vždy připravte, abyste nebyli zaskočeni, ale nezdráhejte si jej po skončení s lektorem projít a hlavně zhodnotit svůj vlastní pokrok. Je to odrazový můstek pro upravení stanovených cílů, zlepšení výuky i zaměření společných lekcí.

10. Odměňujte se.– Hledejte cesty, jak si udržet i v rutině dne zájem o učení se. Můžete se odměňovat, uplácet se, přemlouvat, ale nejvíc funkční je sami sebe překvapit, nachytat a ze srdce se zasmát!

Vyberte si z více než 70 online kurzů a studujte v termínu, který vám vyhovuje.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!