O kurzy češtiny je ze strany ukrajinských uprchlíků velký zájem

Od března nabízíme bezplatné jazykové kurzy češtiny ukrajinským uprchlíkům. Kurzy by měly ukrajinským občanům pomoci zapojit se do každodenního života. Češtinu mohou studovat v pražských učebnách děti i dospělí.

Uprchlíci, kteří do České republiky míří z Ukrajiny, se musejí mimo jiné potýkat s komunikační bariérou. Mnoho z nich se u nás ocitlo zcela bez znalosti češtiny. Domluvit se v běžných situacích pro ně představuje problém. Přestože některá ukrajinská slova jsou velmi podobná těm českým, k nedorozumění může dojít velmi snadno. Mnoho podobně znějících slov má totiž zcela odlišný význam. Největší výzvou je porozumění psanému textu. Mnoho uprchlíků se u nás s latinskou abecedou setkává úplně poprvé.

„Rozhodli jsme se občanům Ukrajiny usnadnit jejich první setkání s českým jazykem a otevřeli jsme pro ně bezplatné kurzy češtiny. Na lekce v tuto chvíli dochází prvních 52 ukrajinských studentů,“ říká ředitel jazykové školy, Martin Hejhal. Studenti jsou rozděleni do skupin podle věku. V nabídce najdou zájemci kurzy pro děti od 7 do 11 let, pro děti od 12 do 15 let, pro středoškoláky a kurzy pro dospělé. Učebny jazykové školy se nachází v centru Prahy. Kurzy probíhají prezenčně jednou týdně a studenti absolvují celkem 32 lekcí češtiny. Lekce jsou orientovány prakticky a jsou určeny úplným začátečníkům. „O kurzy je už v tuto chvíli velký zájem, obracejí se na nás neziskové organizace i jednotlivci,“ dodává Martin Hejhal.

Více informací o kurzech najdete na: www.spevacek.info/ukrajina

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!