10 osvědčených tipů, jak se konečně naučit cizí jazyk

Učíte se cizí jazyk už léta, ale stále nejste spokojeni s úrovní nabytých znalostí? Sepsali jsme pro vás 10 nejdůležitějších tipů na to, jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk. Pokud se jich budete držet, kýžené výsledky se jistě brzy dostaví.

1. Stanovte si cíl

Řekněte nahlas sobě i lektorovi, proč se cizí jazyk učíte. Zapište si to velkými písmeny do sešitu nebo do svého elektronického úkolníčku. Nejméně jednou za měsíc si svůj cíl zkontrolujte a zhodnoťte sami i s lektorem, zda a jak se k němu blížíte.

2. Podílejte se na svém kurzu

Převezměte zodpovědnost za své studium, nenechte všechno jen na lektorovi. Vy sami víte nejlépe, co potřebujete. Dirigujte si svého lektora. Dávejte mu zpětnou vazbu, zda vám to, co v hodinách děláte, pomáhá přiblížit se k vašemu cíli.

3. Dělejte si poznámky

Pište si všechno, co jste se naučili. Do sešitu, do iPadu, do telefonu nebo do laptopu. Je jedno kam, ale hlavně si vše poznamenejte. Pište si slovíčka, hesla i gramatiku – jinak to zapomenete.

4. Aktivně používejte, co jste se naučili

Aktivně vyhledávejte příležitosti k využití nových slovíček, slovních spojení a gramatiky. Použijte je v pracovních e-mailech, v dalších hodinách, vyzkoušejte je na rodině, zkuste si je vyhledat na internetu.

5. Dělejte chyby

Aktivně se vydávejte mimo svou komfortní zónu. Nepoužívejte stále stejné fráze, zkuste to říci jinak. Bez dělání chyb je skoro nemožné se cizí jazyk pořádně naučit. Úspěšní studenti se nebojí experimentovat.

6. Vyhraďte si pevný čas na lekce a dodržujte ho

Nedělejte výjimky. Každá zrušená lekce vás zdrží na cestě k vašemu cíli. Pokud opravdu musíte lekci zrušit, vždy se domluvte s lektorem na náhradním termínu.

7. Učte se pravidelně

Raději kratší dobu a častěji, než jen nárazově jednou týdně před lekcí. Doporučujeme 20 minut každý den, třeba po cestě do práce. Udělejte si z učení zvyk a věnujte se cizímu jazyku vždy ve stejném čase.

8. Najděte si čas na opakování

Chtějte od lektora, aby vám dával domácí úkoly. Vracejte se každý týden k poznámkám z hodin, zopakujte si slovíčka, nové fráze a gramatiku.

9. Využijte možnosti internetu

Poslouchejte v cizím jazyce podcasty, sledujte seriály, filmy, články, blogy. Vyhledávejte témata, která vás zajímají – – bude vás bavit sledovat je i v cizím jazyce. Pokud teprve začínáte, vyzkoušejte zjednodušenou četbu.

10. Odměňte se

Až se vám povede splnit některý z vašich cílů, odměňte se. Kupte si zmrzlinu, nalijte si skleničku dobrého vína, pochlubte se doma. Studium jazyka by vám mělo dělat radost!

Vyberte si z nabídky našich jazykových kurzů a studujte v učebně nebo online pod vedením zkušených lektorů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!