🎁 Darujte dárek, který dává smysl – vánoční poukaz na jazykový kurz. Obdarujte své blízké.

Rozhovor s Pepou Málkem ze skupiny Jelen o pomaturitním studiu

Josef Málek je absolventem našeho pomaturitního studia jazyků a také vynikajícím hudebníkem. Momentálně vystupuje s kapelou Jelen, kde hraje na akordeon. Pepa má za sebou intenzivní rok pomaturitního studia angličtiny a podělí se s námi o své zkušenosti a postřehy. Jak zvládal skloubit školu a koncerty? Jak se za rok studia zlepšil v angličtině? Začne kapela Jelen skládat písničky v angličtině?

Jak je to dlouho, co jsi ukončil pomaturitní studium jazyků?

No, teď to bude dva roky, končil jsem v červnu 2019.

Jak se máš, co děláš? Teď asi moc koncertů nemáte…

Hned po pomaturitku jsem se přihlásil na vyšší odbornou školu publicistiky v Praze. Teď jsem ve druhém ročníku, takže pokračuju ve studiu dál. Momentálně je to výuka online, ale jde to, učitelé se snaží.

Jak ses vlastně dozvěděl o jazykovce Spěváček?

Původně jsem studoval střední průmyslovku a hrozně jsem chtěl do Prahy, jen jsem ještě nevěděl kam. O pomaturitním studiu mi řekl bratranec Tomáš, který hraje s náma v kapele. Před pár lety taky studoval pomaturitko a moc si to pochvaloval. Na základě jeho zkušenosti jsem se přihlásil taky. Líbilo se mi, že mi zůstane status studenta, naučím se nový jazyk a budu mít čas rozkoukat se po Praze a poznat nové lidi.

Na jaké úrovni angličtiny jsi začínal?

Začínal jsem jako mírně pokročilý a i přes to, že jsem se bál rodilých mluvčích, jsem jim bez problému rozuměl. Díky rodilým mluvčím jsem se naučil i dobře konverzovat. V podstatě pořád na nás mluvili anglicky a my museli taky.

Vyhovovalo ti pomaturitní studium? Co se ti líbilo nejvíc?

Výuka probíhá každý všední den a mně se líbilo, že nás neučil jen jeden učitel. Během týdne se střídali hned čtyři lektoři. Měli jsme dva české lektory, potom učitele z Irska a lektorku z USA.  Taky mi vyhovovalo, že skupinky studentů jsou malé, nás bylo 14. Tím pádem jsme měli možnost dobře se poznat, měli jsme fajn partu. Dokonce jsme společně podnikali různé mimoškolní aktivity, chodili jsme ven, na kafe nebo na pivo. Měli jsme i společnou party s učiteli. Dělali jsme si výlety po Praze a u toho nonstop mluvili anglicky.

Jak zvládáš studium v této době?

Zvládám, máme teď míň koncertů, takže je víc času na školu. Chybí mi ale kontakt se spolužáky.

Jak ti sedli učitelé?

Jak už jsem říkal, líbilo se mi, že se k nám učitelé chovali kamarádsky a bylo dost času na to, aby se nám věnovali individuálně. Díky rozřazovacím testům, které se dělají na začátku, jsme byli všichni na podobné úrovni, což bylo příjemné a zbytečně nás nestresovalo, že je někdo pokročilejší. Líbila se mi taky výuka, která byla vedená zábavnou formou. Hráli jsme hry, překládali písničky, které máme rádi, konverzovali. Nebylo to nudné biflování. Člověk se díky tomu do školy těšil.

Díky koncertování jsi velmi časově vytížený, jak jsi stíhal skloubit školu, práci a koncerty?

Neměl jsem s tím problém, vyučování probíhá dopoledne a tak se k tomu dá stíhat i brigáda. Dokonce jsme měli ve třídě i jednu maminku na mateřské dovolené, která mezi nás skvěle zapadla a stíhala k tomu i péči o děti. Pomaturitní studium probíhá každý den a je velmi intenzivní, takže jsme už nedostávali tolik úkolů na doma. Tím pádem má člověk odpoledne volné a dá se stíhat i spousta dalších aktivit. Já měl navíc individuální plán, kvůli koncertům. Většinou ale koncertujeme v pátky a soboty, takže mně osobně akce s kapelou do studia tolik nezasahovaly.

Co ti při studiu dělalo největší problémy?

Mně vždycky dělal problém poslech. V pomaturitku se mi to hodně zlepšilo. Díky tomu, že na nás neustále mluvili anglicky.

Je studium ukončené mezinárodní zkouškou?

Jo, já skládal PET exam, takže zkoušku mám. Byla to taková druhá maturita, vlastně to ani není stresující.  Jedná se o Cambridge certifikát, který je pak uznávaný i na vejšce nebo v práci.

Nepřemýšleli jste s kapelou, že byste začali skládat písničky i v angličtině?

Na to si asi zatím netroufáme (smích). Možná Honza, ten je na tom asi nejlíp, co se týká jazyků. Ale celkově se asi jako kapela budeme držet spíš českých písniček.

Jaké máš plány do budoucna?

Pokud se povede, tak dostudovat školu a zároveň dál koncertovat a doufat, že už bude brzy všechno v pořádku.

Navštivte naše pomaturitní studium angličtiny

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!