8 užitečných rad, jak si zapamatovat slovíčka už napořád

Učíte se cizí jazyk, pravidelně biflujete slovíčka, ale v hlavě vám z nich uvízne jen malá část? Tušíte, že něco neděláte správně, ale nevíte jak na věc? Nezoufejte a přečtěte si 8 užitečných tipů, jak si naučená slovíčka zapamatovat jednou provždy. Držte se jich a výsledky se brzy dostaví.

1. Opakujte

Marná sláva. Ať si říká kdo chce co chce, opravdové znalosti bez vložené námahy a adekvátního úsilí nikdo nikdy nezískal. Efektivní učení vyžaduje osvojené vědomosti opakovat. Jestli někdo tvrdí, že mu stačí slovíčka přeletět očima a už je umí navždy, buď je jedním z tisíce, jenž má mimořádné štěstí a byl obdařen geniální pamětí, nebo vás tak trochu lakuje. Většina lidí, kteří si chtějí získané znalosti udržet, musí opakovat.

2. Doporučené schéma

Při opakování znalostí se doporučuje zachovat schéma: pět minut / hodina / den / týden / měsíc / půl roku / rok. K osvojeným slovíčkům se nejdříve vrátíme po pěti minutách, zopakujeme a totéž učiníme po hodině. Opakovat bychom měli také příští den, za týden, po měsíci, po půl roce a po roce. Takto zafixovaná slovíčka vám z hlavy jen tak nevypadnou!

3. Zapojte smysly

Člověk byl obdařen pěti smysly a je vhodné je při učení zapojit v maximální možné míře. Asi se vám nepodaří propojit každé slovíčko s konkrétní vůní, chutí či hmatovým dojmem, i když možná někdo zvládne i to, ale dva smysly dokáže zapojit každý – zrak a sluch. Hmat se přidá při nácviku zápisu nových slovíček a frází. Kdo by chtěl při výuce zapojit i čich, ten může vyzkoušet například aromalampu s kapkou vonné esence. Příjemná vůně ho pozitivně naladí a hned se bude lépe studovat.

 

4. Poslouchejte nahrávky, čtěte a pište

Při efektivním učení je vhodné slovíčka i fráze vyslovovat nahlas. Jednak tím stimulujeme sluch, jednak se učíme správně vyslovovat, uzpůsobovat mluvidla. Zrak zapojujeme, když při opakování slovíček sledujeme očima text v učebnici nebo ve slovníčku. Při výuce proto používejte zvukové nahrávky. Slovíčko či frázi si nejdříve pusťte, očima sledujte zápis s fonetickým přepisem, uvedený v knize nebo ve slovníčku, a potom slovíčko hlasitě zopakujte. Učiňte tak několikrát za sebou. Slovíčka musíte umět také správně napsat, je tedy vhodné začít výuku vlastnoručním přepisem do slovníčku. Stimulujete tak další centra v mozku. Vhodné je mít ve slovníčku také fonetický přepis.

5. Obrázkový slovníček

Můžete si pořídit obrázkový slovníček. Pokud ho nemáte a jste kreativní typ, klidně si ho sami vyrobte. Malujte obrázky a plakáty doplněné slovíčky a frázemi, vytvářejte myšlenkové mapy a rozvěšujte je kolem sebe. Využívejte co nejvíce barev, tvarů i fotografií. Nerozpakujte se použít obrázkové nálepky a dětská razítka. Při vytváření obrázkového slovníčku nebo myšlenkové mapy poslouchejte příjemnou hudbu, například oblíbené písně zpívané v jazyce, který si chcete osvojit.

6. Učte se v souvislostech

Osvojená slovíčka ihned použijte ve větách. Čtěte texty, v nichž se vyskytují, poslouchejte nahrávky, pouštějte si video. Nezapomínejte na četbu knih v cizím jazyce. S každou přelouskanou knihou si zopakujete určitý okruh slovíček. Existují i dvojjazyčné publikace opatřené nahrávkami.

Na internetu najdete také audioknihy. Sledujte filmy a seriály v původním znění nebo s titulky. Do kina choďte zásadně jen na projekce v originálním znění.

7. Nezůstávejte v tom sami

Nejdůležitější rada přichází takřka na závěr: Jakkoliv usilovně budete biflovat, číst knihy, sledovat filmy, poslouchat nahrávky, přepisovat a vyrábět ilustrované slovníčky, to nejpodstatnější vám bude scházet. Nikdy se nespoléhejte jen sami na sebe! Jazyk není pouhý systém znaků, který lze ovládnout jen na základě systematického úsilí. Podstatou jazyka zůstává komunikace a dialog. Možná se vám nechce opustit klid a bezpečí své pracovny, přesto to udělejte.

8. Přihlaste se do kurzu

Sami nikdy nedosáhnete takového pokroku v učení jako pod vedením zkušeného lektora. Nespokojte se s prvním, na koho narazíte. Mohli byste pak zjistit, že je pouhých pár lekcí před vámi nebo že neumí učit. Nejlepší je vyhledat renomovanou jazykovou školu, která spolupracuje s kvalitními lektory, domácími i zahraničními, a metodicky je vede. Přečtěte si recenze, dejte na doporučení, posuzujte podle nabízených služeb i podle toho, jak dlouho už škola funguje.

V jazykové škole Spěváček, která poskytuje své služby od roku 2003 a kterou navštěvuje víc než tisíc spokojených studentů, si můžete vybrat individuální, skupinový i on-line kurz podle toho, co vám nejvíc vyhovuje.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!